Oktober 1943 – De danske jøders flugt og fangenskab
Foredrag ved Simon Kratholm Ankjærgaard
Natten mellem 1. og 2. oktober 1943 slog tyskerne til mod jøderne i Danmark. Aktionen blev startskuddet til en dramatisk, nervepirrende og følelsesladet måned, hvor det lykkedes for omkring 7.000 jøder at flygte til Sverige, mens lige under 500 ikke slap væk i tide og endte i bugen på et transportskib eller i en kreaturvogn med retning mod Theresienstadts mørke indre.
I foredraget foldes begivenhederne ud dag for dag, uge for uge. Det sker gennem en række historiske skikkelser, der på hver deres måde var centralt placeret midt i begivenhederne. Aktionen mod de danske jøder har i eftertiden fået et ikonisk skær – hjemme såvel som i udlandet – og er blevet fremstillet utallige gange. Her får tilhørerne en samlet, nuanceret fortælling og forklaring på dét efterår, der satte sig så markant i den danske identitet og nationale fortælling. Det sker via helt nye kilder og øjenvidner, der aldrig har været fremme før.
Simon Ankjærgaard er journalist, forfatter og historiker, og 30. september 2022 blev hans nyeste bog udgivet: “Oktober 1943 – de danske jøders flugt og fangenskab”.
Foredraget holdes i et samarbejde mellem Selskabet for Dansk Jødisk Historie og Dansk Jødisk Museum
Pris:
Gratis for medlemmer af Selskabet for Dansk Jødisk Historie
80 kr. for andre
Lukket for kommentarer.